Posilování horních zádových svalů

V posilovně se soustředíme na posilování nejrůznějších tělových partií. Asi nejrozšířenější je posilování rukou, velmi často se však setkáváme i s posilováním zad. V tomto článku se zaměříme na posilovací cviky, kterými je možné dosáhnout protáhnutí a vytvarování horních zádových svalů. Toto uvítají především pánové, právě oni totiž záda velmi často posilují. Horní část zad tvoří z velké části trapézový sval. Jedná se o jeden z největších svalů, který si rozhodně zaslouží pozornost! Jaké jsou tedy nejvhodnější cviky pro trapézový sval? Je jich hned několik:

  1. Zdvihání ramen ve stoje s jednoručními činkami

  • Jedná se o velmi efektivní a přitom poměrně jednoduchý cvik, který by měl hravě zvládnout každý z vás. Jaký je postup? Nejprve je třeba se postavit na pevnou podložku, nohy mírně rozkročíme, zhruba tak, aby byly v poloze ramen. Nyní do každé ruky uchopíme jednu jednoruční činku s dostatečnou zátěží. V první poloze máme ruce svěšené, nyní se je pokoušíme nadzvedávat ovšem pouze malý kousek, jen tak, že vykonáváme pohyb v ramenou. Náš postoj musí být po celou dobu opakování vzpřímený a ruce musí být neustále kolmé k zemi!
  1. Vytahování velké činky za zády

  • U tohoto cviku postupujeme tak, že si opět vzpřímeně stoupneme, ruce dáme za záda a uchopíme do nich velkou činku. Prvotní poloha je zase se svěšenýma rukama. Činku se snažíme nadzvedávat a to tak, že vykonáváme pouze pohyby kolmého směru v ramenech. Celý postup několikrát opakujeme.
  1. Přítahy širším úchopem k bradě

  • Jedná se o velice rozšířený cvik, který má pro trapézový sval velkou efektivitu. Algoritmus je následující: Ve stoje dáme ruce před sebe takovým způsobem, že od těla k loktu jsou ruce rovnoběžné se zemí a od loktů k dlaním potom kolmé směrem vzhůru. Uchopíme do nich těžší činku a provádíme pohyby, prostřednictvím kterých přitahujeme dlaně k bradě. Lokty by měly pokud možno zůstávat v nehybné poloze!

Přidat komentář